З музеїв Єгипту зникли сотні старовинних артефактів
Мародери використали масові заворушення у Каїрі та інших містах, щоб розграбувати музеї і археологічні сховища з артефактами Стародавнього Єгипту.
Дерев'яні нубійські лучники із гробниці Месехті Внаслідок нестабільної ситуації у Єгипті музеї та археологічні сховища з артефактами Стародавнього Єгипту були розграбовані мародерами.
Поки не має точних даних щодо розмірів завданих збитків.
Було розграбовано сховище Міт-Рахіна, розташоване на місці стародавньої єгипетської столиці Мемфісу, де зберігалися десятки тисяч археологічних знахідок.
Злодії проникли у сховища Саккара і Ель Кантара на Сінайському півострові, намагалися вдертися у Національний музей дорогоцінностей, Александрійський і Коптський музеї.
Постраждав також відомий Єгипетський музей у Каїрі. Мародери, які проникнули у музей, не змогли винести справді дорогоцінні речі, зосередившись на розграбуванні сувенірної крамниці при вході.
Але в темряві, шукаючи золота, вони погромили 13 вітрин із безцінними артефактами. Зловмисники пошкодили близько 70 експонатів музею, які тепер підлягають реставрації.
Держміністр уряду Єгипту в справах старожитностей Захі Хавас повідомив, що жодна мумія, що знаходиться в експозиції відомого на весь світ Каїрського музею не постраждала в результаті нападу мародерів.
Пошкоджено кілька відомих не тільки в колі археологів речей із гробниці Тутанхамона - дерев'яні позолочені скульптури фараона на пантері, на човні, з мандрівним посохом. Дерев'яна основа не зацікавила грабіжників, тому вони відламали і кинули її біля вітрин.
Мародерів із цими речами затримали на виході - пересічні єгиптяни організували живий ланцюг довкола музею (він розташований біля центру антипрезидентських демонстрацій у Каїрі - площі Тахрір) до прибуття армії, яка встановила охорону.
Однак тепер унікальні експонати потребують дорогої і тривалої реставрації.
Пошкоджено також знахідки з гробниці предків Тутанхамона - чиновника Іуї та його дружини Туї. Розбиті чохли для мумій, а самі мумії розірвано на частини.
Грабіжники намагалися викрасти частини ще одного відомого артефакту - дерев'яної моделі війська з гробниці аристократа Месехті (ці солдати вирізані 4 тисячі років тому), але покидали вже відламані фігурки.
Тим часом учасники акцій протесту спромоглися забезпечити охороною Долину Царів у Луксорі (жоден мародер там так і не побував), та абсолютну більшість інших музеїв. Пізніше до протестантів приєдналася армія, яка взяла під захист археологічні пам'ятки.
Збитки від діяльності людей, які вирішили нагріти руки у відповідальний для їхньої вітчизни історичний момент, наразі підраховуються. Три сотні артефактів, викрадених зі сховища Ель Кантара на Сінаї, вже знайдено.
Археологічна спільнота закликає колекціонерів не купувати викрадені мародерами речі і повідомляти про факт появи таких пропозицій на ринку поліцію.