В українських музеях скоро залишаться тільки підробки
За останні роки скоєно щонайменше три тисячі крадіжок творів мистецтва з музеїв України. Часто їх просто замінюють на підробки. Ринок підробок нині ледь не перевершує ринок справжніх мистецьких творів.п В Україні поширена практика, коли музеї надають картини для тимчасового користування органам державної влади.
Але останнім часом полотна часто зникають з чиновницьких кабінетів у невідомому напрямку. Крім того, часто напрокат беруть оригінали, а повертають - копії.
Зараз на лаві підсудних - колишній співробітник СБУ Валерій Віязловський, директор водоканалу з Ямполя Олександр Прилипко та міліціонер з Умані - Віталій Мельник. Всі вони, згідно обвинувачення, причетні до підміни музейних картин. У користування взяли оригінали, а повернули копії. Загалом вартість зниклих уманських полотен оцінюють у два мільйони гривень.
Колишня еліта районного масштабу, якій музейники не змогли відмовити у тимчасовій передачі картин - непривітна з журналістами. Вони відмовилися свідчити у суді і дотримуються лінії, вибудованої адвокатами: картини ніхто не підміняв, брали вже копії.
За останні роки скоєно щонайменше три тисячі крадіжок культурних цінностей з музеїв. І половини цих злочинів не розкрито.
Ринок підробок нині ледь не перевершує ринок справжніх мистецьких творів. Замінити оригінал копією не найпростійший, але ефективний спосіб крадіжки. І навіть якщо ви пильно роздивляєтесь шедевр в іменитому музеї - це ще не факт, що вивчаєте авторську роботу. Якщо оригінал замінено на якісну копію, ніхто з працівників може й не помітити.
Реєстру музейних фондів досі не створено. Але перед цим, варто було б перевірити їх на оригінальність. А заодно створити перелік вже втрачених робіт.