Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Унікальна колекція монет Банку Кіпру

Унікальна колекція монет Банку Кіпру

У 1984 році при Банку Кіпру (Bank of Cyprus) був відкритий Культурний центр, якому банк передав свою невелику, але цінну нумізматичну колекцію. З часом, постійно поповнюючись, вона виросла в унікальну колекцію кіпрських монет. Восени 1995 року був відкритий "Музей Кіпрської Нумізматики", який знаходиться в будівлі центрального управління Bank of Cyprus в Нікосії. У музеї представлена колекція, що складається більш ніж з 400 монет, розділених на дев'ять хронологічних періодів, що відносяться до історії Кіпру, починаючи від монет кіпрських міст-держав (VI-V ст. До н.е.), і закінчуючи сучасними монетами.

У силу свого вигідного географічного положення, Кіпр досить рано виявився втягнутим у сферу інтенсивних економічних процесів, що проходили в східному Середземномор'ї. Всі, хто коли-небудь завойовував острів, а їх було чимало: сирійці, єгиптяни, перси, римляни, франки, венеціанці, турки і англійці - всі прагнули зробити Кіпр центром своєї торгівлі між Сходом і Заходом. Вже з VI століття до н.е. на Кіпрі почали карбувати власні монети і використовувати їх як засіб оплати. Про це красномовно свідчить той факт, що в древніх скарбах, виявлених в Єгипті, Сирії та на близькому сході, часто зустрічалися кіпрські грошові знаки. Стародавні міста-держави (поліси) Кіпру: Саламін, Маріон, Аматус та інші - одними з перших стали карбувати власні монети, значно випередивши Фінікію та Кілікію. У ті часи, коли острів належав персам, на Кіпрі карбувалися перські срібні монети. Цар Саламіна Евельфонт (560 - 525 рр.. До н.е.), добившись політичної та економічної самостійності, зміг першим приступити з кінця VI століття до нашої ери до карбування власної монети. Інший цар Саламіна, Евагор I (411-373 рр. до н.е.), першим став випускати золоті гроші, на яких було зображення Геракла, кіпрський і грецький тексти. Власні гроші карбувалися і використовувалися в торгівлі з сусідами в інших царствах Кіпру: Пафосі, Китіон, Амафунт, Маріоні, Солі, Лапітосе, Тамасосе, Куріоне, Ідаліоне. Ставши союзниками Олександра Македонського, кіпрські царі лише зрідка карбували власні гроші, так як місцеві монетні двори контролювались Олександром і чеканили його монети.

Пізніше Кіпр перейшов під владу Птолемея I, і його грошова система підкорилася птолемєєвськой грошовій політиці - срібні копальні острова почали постачати сировину для випуску чужих монет. На одній з монет того часу зображений Птолемей I, а на зворотному боці орел з блискавкою Зевса.

За часів Римської імперії острів став римською провінцією, змінивши свою колишню грошову систему на римську. До римського періоду ставитися унікальна для дослідників і колекціонерів монета з написом "Кіно Кіпріон" ("Громада Кіпріотів"). 330 рік, рік заснування Константинополя, прийнято вважати початком Візантійського періоду на Кіпрі. Грошові знаки, що мали ходіння на острові в цей період, були з монетних дворів Константинополя або інших великих міст імперії. Винятки становлять лише ті з них, що карбувалися на Кіпрі в VII столітті.

У 1191 р. англійський король Річард Левине Серце окупував острів, після чого продав його спочатку ордену Тамплієрів, а потім повалення франкського короля Єрусалиму Гі де Лузіньяну, заснував династію, протягом 300 років правлячу середньовічним кіпрським королівством. На острові мали ходіння такі монети, як Візантія (солід) і динарій (динар). При Генріху II (1284-1324) з'являється нова срібна монета - гроссо. Їй відводилася посередницька роль: зв'язати європейську грошову систему з місцевою. І аж до кінця правління династії Лузиньянів, гроссо залишалася офіційною грошовою одиницею кіпрського королівства. Монети знаходилися під абсолютним контролем королівської влади, що дозволяла ходіння по країні тільки кіпрським грошовим знакам. Про це свідчать виявлені археологами грошові скарби. Коли на острів потрапляли іноземні гроші, а це траплялося дуже часто, вони в обов'язковому порядку здавалися на монетний двір, де переплавлялися в місцеву монету.

В роки правління короля П'єра (Петроса) I (1359-1369) активізувалася зовнішня і внутрішня політика держави. Це знайшло відображення і в символіці випущених ним монет, де король зображений не зі скіпетром у руках, як було прийнято, а з оголеною шпагою. Випуск останніх грошових знаків королівства Лузиньянів (1474-1478) припав на правління Катерини Корнаро, яка в 1489 р. була змушена передати острів під владу Венеціанської республіки. Побоюючись турецького нападу на Кіпр, венеціанці починають зміцнювати острів. Робота вимагала величезних капіталовкладень, і тому незабаром економіка і торгівля прийшли в занепад, не знісши тягаря непосильних податків. Грошові знаки, що мали ходіння в ті роки на Кіпрі, карбувалися у Венеції. Захопивши острів, турки запровадили свою грошову систему, і за винятком окремих монет XVII століття, випущених на Кіпрі, всі інші доставлялися зі Стамбула.

З 1878 року по 1960 рік Кіпр перебував у складі Британської імперії. Спеціальним королівським указом усі попередні грошові знаки було вилучено з обігу. У 1879 р. з'явилися перші англійські бронзові Гросу (piastre), а потім в 1901 р. були випущені срібні монети із зображенням королеви Вікторії.

У 1955р. Гросу і шилінги були вилучені з обігу і замінені на Мілс (Мілс дорівнює 1/1000 кіпрського фунта). Тоді ж почалося і друкування паперових грошей. У 1960 р. Кіпр був проголошений незалежною державою, але його перші грошові знаки з'явилися лише через три роки. Вони були того ж достоїнства, що й англійські, але з емблемою кіпрської держави. З першого жовтня 1981 кіпрська ліра змінила свій зовнішній вигляд, а на зміну Мілс прийшов цент. У 1983 р. з'явилися перші монети із зображенням окремих представників флори і фауни Кіпру. За останні роки була випущена в світ велика серія пам'ятних монет, виготовлених за ескізами відомих кіпрських художників.

 

ukrcoins.com


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 132
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки