Сильні, мужні і треновані
22 червня у Київському музеї російського мистецтва відкривається виставка «Citius, Altius, Fortius!». На виставці буде показано близько 30 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва 1930-х - 1970-х рр. з колекції музею. Серед експонованих робіт твори Олександра Дейнеки, Олексія Пахомова, Олександра Шевченка, Леоніда Сойфертіса, Івана Шадра та ін.
У радянську епоху тема спорту вперше стала одною з головних в російському мистецтві. Молодий Радянський Союз поєднував образ сильної, мужньої, тренованої людини із образом могутньої, непереборної держави. Спорт, як невід`ємна частина підготовки людини до будь-яких випробувань та труднощів, став лейтмотивом більшості творів 1920-х - 1930- х рр. Ця тема яскраво виражена й в художніх плакатах того часу.
Курс на освоєння класичної спадщини особливо виразно виявився в скульптурі, де зображення сучасних спортсменів були дуже схожі на образи античних атлетів. Серед них представлені на виставці характерні скульптури Олександра Дейнеки: «Боксер», «Хлопчик, що стрибає у воду».
Своєрідною візитівкою виставки стане гіпсова голова восьмиметрової скульптури «Дівчини з веслом» Івана Шадра, яку було встановлено у Центральному парку культури і відпочинку ім. М.Горького у 1936 році та зруйновано під час бомбардування у 1941-му.
Серед творів післявоєнного періоду представлено графічні роботи Л.Сойфертіса, В.Голованова, живопис О.Шегаль та Е.Калниньша. У 1950-ті - 1960-ті рр. спорт сприймався як своєрідний символ післявоєнного відновлення держави. В ці роки виростає роль змагальних видів спорту, оскільки СРСР вступає у міжнародні спортивні організації. Крім того, спорт був важливою ідеологічною зброєю у «Холодній війні».
Виставка проходитиме в рамках багатолітнього музейного проекту «Реалізми ХХ ст.».