Магазин Антиквар Скіфське золото повернуть Україні
 
    
 

Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Скіфське золото повернуть Україні

Скіфське золото повернуть Україні

Таке рішення ухвалив суд Амстердама.

Скіфське золото належить Україні і має бути повернуто до Києва. Таке рішення оголосила головуючий суддя Дудок ван Хіл на засіданні в Окружному суді Амстердама в середу, 14 грудня.

"Усі старожитності необхідно повернути Україні, оскільки лише суверенні держави можуть претендувати на об'єкти культурної спадщини. Оскільки Крим не є суверенною державою, питання приналежності кримських старожитностей повинен визначати суд України", - таке рішення озвучив суд.

Тобто Київ повинен розглядати претензії кримських музеїв.

Усі музеї Криму вже заявили, що оскаржуватимуть рішення амстердамського суду - на це у них є три місяці. Весь цей час предмети їхніх кримських колекцій будуть перебувати в Нідерландах.


Предмети мистецтва, звані "скіфським золотом", Україна відправила за кордон ще в 2013 році. У лютому 2014 року ці фірми виставлялися в Рейнському крайовому музеї Бонна.

Пізніше експонати були відправлені в Нідерланди, де і виявилися під час анексії Криму.

Скіфське золото показували на виставці "Крим. Золото і таємниці Чорного моря" в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.

"Виставка відкриває новий погляд на скіфів, готів і гунів, яких протягом століть вважали фактично варварами", - такими словами представили експозицію.

Україна відправила на виставку 584 експонати (2 тисячі 133 одиниці зберігання). Йдеться про колекцію унікальних археологічних скарбів: зброя, коштовні камені, цінні китайські лаковані шкатулки, золоті прикраси скіфів. Один з коштовних екземплярів виставки - древній скіфський шолом, якому понад 2400 років.

Вартість всієї експозиції оцінюється понад мільйон євро. Виставка об'єднала експонати з Музею історичних коштовностей України, Керченського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди, Бахчисарайського історико-культурного заповідника та заповідника Херсонес Таврійський.

Але після анексії Криму Росією перед Амстердамом постала дилема, кому повертати скіфське золото.

Випадок зі скіфським золотом ускладнюється юридичною колізією. Міжнародне право не містить конкретних рецептів дій в подібному випадку.

Зокрема конвенції про захист культурних цінностей, прийняті в 1970-му і 1995-му роках, описують лише процедуру повернення викрадених або захоплених під час війни музейних об'єктів.

До весни 2015 року проти Музею Алларда Пірсона подали позови всі чотири кримських музеї, а заодно до процесу як сторони приєдналися Нідерланди та Україна. Але в квітні окружний суд Амстердама відмовив Нідерландам брати участь в позові.ї

Позиція Музею

Після закінчення роботи виставки 19 експонатів повернулися в один з них - Музей історичних коштовностей в Києві.

Що стосується інших предметів, то Музей Алларда Пірсона відмовився приймати рішення про передачу експонатів одній зі сторін-претендентів (в анексований Росією Крим або владі України), заявивши, що питання буде вирішуватися компетентним судом.

На час судового спору предмети залишалися в запасниках музею Алларда Пірсона. Саме амстердамський музей оплачував зберігання колекції, зокрема продовження її страховки.

Керівництво музею Пірсона зайняло нейтральну позицію. І кримські музеї, і український Мін'юст, який виступає з боку Києва в суді, говорили, що намагалися в досудовому порядку вирішити питання з музеєм, але безуспішно.

Ще влітку минулого року музей випустив один з небагатьох прес-релізів, оголосивши, що буде утримуватися від коментарів про долю кримської колекції. Представники музею відмовляються говорити навіть про те, в яких умовах зберігаються експонати.

Позиція України

"Експонати не можуть бути повернуті на окуповану територію, яка тимчасово перебуває не під українським контролем, їх треба передати безпосередньо державі Україна", - так звучить офіційна позиція Києва.

А ось легендарна скіфська пектораль залишилася в Україні.

На початку грудня в справу втрутилися правоохоронні органи України.

2 грудня прокуратура оголосила, що Печерський районний суд Києва заочно наклав арешт на всі спірні музейні експонати, що перебувають в музеї Алларда Пірсона.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження через відмову музею повернути колекцію державі Україна.

А українська сторона направила в Інтерпол постанову Печерського районного суду Києва про арешт виставки.

Український музейник Олександр Поліщук каже, що експонати в Києві будуть лише на тимчасовому зберіганні - доти, поки Крим перестане бути для української влади тимчасово окупованою територією, і колекцію можна буде повернути туди.

Позиція Криму

Представники кримських музеїв говорять, що експонати стали "заручниками політичної ситуації". У петиції, яка закликає повернути колекцію в Крим, кажуть, що засумніватися в праві музеїв на ці предмети може тільки той, хто ділить "світові культурні надбання за "національною" або "політичною" ознакою".

Андрій Мальгін з Центрального музею Тавриди називає ситуацію "об'єктивно політизованою", але закликає вийти з політичної площини і не сперечатися про те, "кому належить Крим".

"Кому б Крим не належав, речі повинні бути там, де вони завжди зберігалися - в кримських музеях. Вони знайдені в Криму, і жодного відношення до території України ці предмети не мають", - говорить Андрій Мальгін.

 

ua.korrespondent.net


 
Як Ви зберігаєте свою колекцію монет?
Всього голосів: 40
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+ 38 (0352) 23-59-55  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки