Сальвадор власною персоною
Грандіозну, неймовірну, креативну виставку робіт Сальвадора Далі відкрито у Музеї українського живопису в Дніпрі.
Експозицію зібрано зі скарбниць приватних колекціонерів Європи.
Пан Сальвадор зустрічає гостей вже на вході - його епатажний портрет на дверях другого поверху. Він ніби глузує з кожного. До своїх 80-ти маестро вибухав пристрастями, емоціями, витівками. Так сприймав і проживав власне життя, із присмаком іронії та саркастичною посмішкою.
Відкрив виставку засновник Музею українського живопису Олег Наумов. Пан Олег назвав проект «Сюрреалізм Далі» сміливою спробою реалізувати подачу виставкової атмосфери сучасних європейських музеїв у Дніпрі.
Євген Хорошилов, начальник управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міськради, зазначив, що виставка робіт Далі - найкреативніший проект музею.
Людмила Тверська, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, про найулюбленішого свого художника може говорити багато. Втім, обмежилася кількома кумедними та екстравагантними історіями.
Аби підкріпити враження та передати увесь мистецький сюрр митця, музейники вирішили створити спеціальну творчу атмосферу. Командою телеканалу English Club TV розроблено креативну мультимедійну подачу. Тобто інформацію глядач отримуватиме не лише через сприйняття виставлених робіт, а й завдяки аудіо-візуальному контенту та серії інсталяцій.
Усі чули про Далі - щось і по трохи. «Дивак», «загадковий», «таємничий», «містичний», «фантастичний». Його життя і творчість - виклик загальноприйнятим соціальним та естетичним нормам. Кусючий і скандальний, бідний і заможний, аполітичний та революційний. Різний. І без нього - немає мистецтва ХХ століття.
В одному із експозиційних залів на спеціальні різноформатні екрани транслюється відео. У 38 хвилин зібрано купу цікавих історій та фактів, які розкривають особистість Далі... Отже, «50 відтінків генія»... Тут особистість майстра відкривається із різних сторін. Виявляється, Сальвадор не лише той, хто боявся коників, не лише закомплексований маленький хлопчик, не лише трохи розбещений чоловік, він прекрасний дизайнер, за його роботами студія Уолта Діснея створила мультик... І ще купа того, чого ви не чули і не читали у Вікіпедії.
Виставка працює в автономному режимі. Втім, ви не побачите у залах живих екскурсоводів, немає навіть більш сучасної версії аудіогідів. На стінах поміж робіт Далі висять екрани - звідти глядач отримує інформацію у вигляді відео, бо віщає відеогід. Це допомога глядачеві розшифрувати кожен аркуш геніального Далі. Таким чином відвідувач всотує необхідні знання - отже музей виконує свою просвітницьку функцію.
У кінці коридору стоїть ложе, на якому спить пан Далі. Сальвадор трохи втомився від уваги відвідувачів і вирішив подрімати. А, можливо, він в такий спосіб вірішив «проанонсувати» наступну залу? Варто відкрити фіранку, як потрапиш у екзальтовані, дивні сни-марення Далі. На 40 хвилин глядач потрапляє у сюрреалістичні сни Далі, занурюється у підсвідомість Сальвадора. До маестро вночі приходили і равлики, і очі, і великі кішки, і підсмажені яйця, і час, який спливав у годинниках, і ...вимірювався годинниками, жахливі лобстери і ...прекрасні сексуальні жінки, як музи, так і конкретний образ його коханої Гали.
Є в музеї і спеціальний зал, де стоїть золотий трон, практично такий самий, що належав Далі, який носив титул маркіза де Пуболя. На музейному троні можна зробити селфі. Сісти і приміряти на себе образ Гали чи самого Сальвадора.
Ірина Скосар, журналіст
Виставка буде працювати до 31 березня, щоденно з 11 до 19год. Вихідні: 2-4 лютого, 2-4 березня.