Рєпін з українських музеїв
У Київському музеї російського мистецтва відкривається виставка
творів Іллі Рєпіна. Майстер історичної та жанрової картини, видатний
портретист, блискучий колорист, тонкий лірик та автор епічних полотен,
він залишив колосальну творчу спадщину.
Творчість Іллі Юхимовича Рєпіна (1844-1930) справедливо відносять до найвищих досягнень російського реалістичного живопису другої половини XIX століття, до вершин передвижницького мистецтва. Рєпінський талант вражає своєю різносторонністю та могутністю. Майстер історичної та жанрової картини, видатний портретист, блискучий колорист, тонкий лірик та автор епічних полотен, він залишив колосальну творчу спадщину.
Народився Рєпін в Чугуєві в сім'ї військового поселенця. Свої перші художні навички він отримав в місцевій школі військових топографів (1854-1857), а потім у чугуївського іконописця І. М. Бунакова; з 1859 виконував замовлення на ікони і церковні розписи. Перебравшись до Петербурга в 1863 році, Рєпін навчався в художній школі Товариства заохочення художників у Р. К. Жуковського та І. Н. Крамського і в Академії мистецтв. Був одним з найактивніших членів «Товариства передвижників».
Загалом на виставці презентовано близько 80 творів живопису, графіки з фондів Київського національного музею російського мистецтва, Національного художнього музею України, Харківського художнього музею, Сумського обласного художнього музею ім. Н. Онацького, Полтавського художнього музею.
Глядача, безперечно, зацікавить учнівська робота художника, що належить Полтавському художньому музею - «Воскресіння доньки Іаіра» (1870), ескіз до картини, за яку Рєпін у 1871 році отримав велику золоту медаль і право пенсійної поїздки за кордон.
Після повернення на батьківщину художник деякий час жив у рідному Чугуєві. Саме тоді були написані чудові портрети Т.П. Чаплигіна ( 1877), двоюрідного брата Рєпіна, з яким він пов'язував своє перше захоплення мистецтвом та сусідки Рєпіна, красуні С. Любицької. Обидва портрети належать Харківському художньому музею, де зберігається краща збірка творів митця в Україні.
Харківський музей також презентує на виставці відомі полотна - «Портрет В.В. Стасова» (1905), «Портрет Т.Л. Щепкіної-Куперник» (1914), письменниці, правнуки видатного російського актора Щепкіна та варіант картини «Микола Мірлікійський рятує від смерті трьох невинно засуджених».