Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Попит на російські монети

Попит на російські монети

На світових аукціонах небачений бум на російські грошові знаки - колекціонери викладають за старовинні рублі і полтинники скажені гроші. На хвилі ажіотажу і самі росіяни кинулися скуповувати все, що виставляється на торги.


Такого не пригадають навіть досвідчені колекціонери. За минулий рік майже удвічі підскочили ціни на російські і радянські монети так званої аукціонної якості - ідеального стану, що не були в обороті і не терлися по кишенях і гаманцях. Заразом підросли не тільки ціни. Різко, теж майже удвічі, збільшилися об'єми торгів на найбільших нумізматичних майданчиках. На весняних і осінніх аукціонах під загальною назвою "Колекційні російські монети і медалі" продажі кожного разу перевищували два мільйони доларів. Аукціонний будинок "Олександр", що виставляє на торги по 99 монет тільки імператорського періоду з дорогоцінних металів, мав оборот ніяк не менше мільйона доларів.


Що, власне, відбулося? На думку знавців і завсідників подібних аукціонів, падіння курсу долара і надлишок готівки у громадян зажадали знайти інструменти, які дозволили б вкласти абикуди засоби з максимальною вигодою і "компактно". Ціни на квартири начебто стабілізувалися, купувати декілька авто не модно, та і ні до чого, а хороші колекції спокійно зберігаються в банку, і лише частина їх виставляється удома в спеціальних шафах для демонстрації гостям. Люди зрозуміли, що інвестиції в монети здатні принести більший дохід, чим багато інших активів. Було відмічено: як тільки трохи подешевшали мідні царські і майже всі радянські монети, так відразу ж на них виріс купівельний попит. Навіть щонайменший слух про те, що якийсь сегмент ринку нумізматики недооцінений, привертає додаткові, часом дуже великі гроші. "В результаті йде постійна гонитва - не купив монету сьогодні, завтра заплатиш більше", - говорить нумізмат з півстолітнім стажем Володимир Спановський. Сам він спочатку збирав гроші імператорської Росії, потім перемкнувся на зразки радянського періоду - останніх до нинішнього сплеску цін у нього зібралася вельми пристойна колекція.


По словах Спановського, найбільші нумізмати в Росії - це вельми забезпечені люди. Придбання монет вони довіряють дилерам, число яких на кожному потужному аукціоні доходить до 80 відсотків від усіх учасників торгів. Саме кваліфікований дилер може дати рекомендації клієнтові, варто чи ні вкладати засоби в те або інше придбання. А засоби ці чималі - на кожному спеціалізованому аукціоні як мінімум 10 - 20 монет "потягнуть" на мільйон рублів з лишком кожна. Наприклад, тільки на осінньому аукціоні № 46 "Колекційні російські монети і медалі" було 31 лот з таким "цінником". На цьому ж аукціоні зафіксували і три рекорди. За пробний рубель 1730 року Ганни Іоанновни - "Ганна з ланцюгом" - заплатили 15,5 мільйона рублів, що відповідає 629 тисячам доларів. Цікаво, що продавець цієї монети купив його в 2004 році на одному з аукціонів, заплативши... 200 тисяч доларів. Як мовиться, відчуєте різницю. Таким чином, нумізмат за 3 роки "зафіксував прибуток" небагато чим менш ніж в 400 тисяч доларів (з ціни продажу необхідно відняти відсоток, який беруть собі організатори аукціону).


Радянський пробний полтиник 1924 року з гладким гуртом був куплений за 1,25 мільйона рублів, що в перерахунку на долари складає близько 50 тисяч. І нарешті, біметалічні 50 рублів 1992 року пішли аж за 200 тисяч рублів. Це так звана перепутка, при чеканці якої були випадково зв'язані два штемпелі, що призначалися для монет різного номіналу.


Взагалі любов нумізматів до різних "виродків" величезна. В основному це брак, що випадково попав в оборот. Але в смутні 90-і роки, коли режим на монетних дворах був ослаблений, їх співробітники уміло скористалися ситуацією. Вони спеціально з розрахунку на нумізматів чеканили неймовірні зразки - на одній стороні, наприклад, зображений Лев Толстой, а на іншій замість герба - портрет Вернадського.


У "гонитві цін" велику роль грає величезний інтерес до всього російського за кордоном. Ось думка із цього приводу одного із співвласників фірми "Російський будинок нумізматики" Віктора Газанчидіса, який буває практично на всіх крупних зарубіжних аукціонах: "На Заході ціни на багато російських монет ростуть швидше, ніж у себе на батьківщині. Надходжень нових великих колекцій майже немає, вивіз антикваріату з Росії заборонений, а попит росте". На всіх західних аукціонах, де продають російські монети, все частіше присутні і прагнуть робити покупки представники російських аукціонних будинків і крупних нумізматичних фірм. Слово "прагнуть" тут використане не випадково. Іноземні колекціонери часто платять такі гроші, які нашим збирачам старизни і не снилися. Наприклад, швейцарський банк UBS, який проводить нумізматичні аукціони літом 2007 року продав так званий траурний рубель Катерини I за 320 тисяч доларів. Максимальна ціна на такий рубель в Росії - 50 тисяч доларів.


Своєрідна "Табель про ранги" вітчизняних монет може бути такій. Найдорожчі екземпляри - пробні. Їх не сталі вводити в обіг і карбували лише декілька штук, тому вони, як правило, мають ідеальну якість. Потім слідують дуже рідкісні монети, які пішли в обіг, але відомі вони також в декількох екземплярах. Потім йде вже чисто вітчизняний винахід - так звані новодели. Це копії монет XVII - XVIII століть, що карбовані оригінальними штампами спеціально для колекціонерів, але вже в XIX столітті. Вони виготовлялися зазвичай кількістю від декількох штук до сотні, мають ідеальну якість і коштують дуже дорого. Наприклад, новодел "Сестрорецького" рубля, що карбован з міді і вагою близько 1 кілограма, купили за 50 тисяч доларів. А всього лише місяць тому, 15 грудня, на аукціоні під назвою "99 колекційних монет Імператорської Росії" новодел пробного рубля Олександра I у військовому мундирі був проданий за 95 тисяч доларів. Як часто буває з такими дорогими монетами, цей новодел має хороший "родовід" - він з колекції відомого нумізмата Ірвінга Гудмана.


Чого ж варто чекати нумізматам в найближчому майбутньому? Чи зможуть вони і надалі купити монети Російської імперії на аукціонах? Висока ліквідність старовинних російських монет обов'язково змусить аукціонні будинки і далі займатися їх продажем. Багато хто піде по шляху антикварного салону "Гелос", який вже багато років практично на всіх великих аукціонах має нумізматичний стрінг. Крім того, на одностайну думку всіх експертів, ціни продовжать зростання. А значить, обов'язково з'являться і нові аукціонні майданчики. Так, "Російський будинок" нумізматики вже оголосив, що майбутньою весною проведе свій перший аукціон монет і медалей, на якому буде виставлено близько 300 предметів. Притока дорогих монет буде забезпечена в основному за рахунок інвесторів, яким потрібно буде "зафіксувати прибуток". Напевно продовжать розпродаватися колекції старих нумізматів, а також активно йтиме підживлення з боку закупівель на зарубіжних аукціонах тих зразків, які в Росії стоять дорожче. Отже ціна російської монети в 1 мільйон доларів, швидше за все, не за горами.


Провести точний аналіз зміни цін на монети, що продаються на аукціонах, вельми складно. Краще всього для цього підходять пробні і ювілейні монети, а також "екзотика" навроде тувинських рублів. Саме такі монети не знаходилися в обігу і мають відмінну якість. "Рядові" монети для такого порівняння не дуже підходять, оскільки ціна їх сильно коливається залежно від невеликих змін за якістю. Та все ж ось лише декілька характерних прикладів зростання цін.
1. Срібні п'ять копійок Павла I на аукціоні "Олександр" № 6 (квітень 2007 року) були куплені за 500 доларів, а на аукціоні № 8 у вересні 2007 року - за 950 доларів.
2. Повний набір з 7 монет Тувинської Народної Республіки 1934 року (вона тоді ще не входила до складу СРСР і мала власну валюту) в 2003 році був проданий за 260 доларів. За аналогічний набір в 2007 році покупець заплатив 1700 доларів.
3. Золотий червонець 1923 року (у нумізматів називається "Сіячем") в 2003 році був куплений за 450 доларів, в 2007 році - за 2400 доларів.
4. Платинову монету номіналом 12 рублів ідеального збереження в 2003 році купили за 23 тисячі доларів, а в 2007 році за неї заплатили 50 тисяч доларів.
5. "Коронаційний" рубель Миколи II в січні 2007 року купили за 440 доларів, а в червні того ж року, правда, трохи кращому збереженню - за 1000 доларів.
6. Срібний рубель 1898 року в січні 2007 року був куплений за 650 доларів, а в жовтні того ж року - за 1000 доларів.

 

ua.museum-of-money.org  


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 134
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки