Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Походження американського долара

Походження американського долара

"Долар" походить від слова "Йоахімсталер", назви монети XVI століття, яку чеканили біля срібної копальні в Йоахімсталі, на території сучасної Чехії. "Йоахімсталь" значить "діл (долина) Йоахіма". З часом "Йоахімсталер" скоротили до "талера", а датчани перетворили це слово в "далер". Англійці перетворили його в більш благозвучне для них слово "долар". Словом "талер" або "долар" називали різні монети в різні часи. У колоніальній Америці так називали іспанську срібну монету у 8 реалів. Коли уряд США прийняв власну валюту в 1785 р., то основою став долар (перші долари США почали чеканити в 1794 р., до цього в обігу були іспанські монети).

Слово "бакс" або "бакси" походить від англійського слова "бакскін" - шкіра самця оленя. Ці шкури були одним з головних предметів торгівлі з індіанцями. Індіанець приїжджав до поселень білих, щоби обміняти шкури на необхідні йому речі (рушниці, патрони, сіль, інструменти, "вогняну воду" тощо), і білий торговець казав: "Це тобі коштуватиме три бакси", тобто три шкіри оленя. Пізніше слово стали використовувати як сленґову назву долара.

Інша версія пов'язує слово "бакс" з англійським "sawbuck" - козла для пиляння дров, на яку була схожа велика римська цифра X, зображена на зворотній стороні першої 10-доларової купюри випуску 1861 року.

Ще одна версія пояснює, що жаргонна назва "бакси" пов'язана з кольором зворотньої сторони банківських білетів США.

До 1861 року США практично не мали єдиної банкнотної системи. Більшість грошових операцій здійснювалися через приватні банки або через "дзвінку монету" (у цьому випадку під цей термін підпадають також золоті та срібні зливки). Тимчасові облігації "Treasury Notes", що випускалися Казначейством США в 1793-1861 рр. та швидко погашалися, повноцінними банкнотами вважати не можна. Після початку Громадянської війни обом ворогуючим сторонам знадобилися гігантські суми коштів готівкою. 17 липня 1861 року Конгрес США прийняв акт, яким зобов'язував Казначейство випустити нові грошові знаки на астрономічну на ті часи суму - 60 мільйонів доларів. Замовлення було направлено до нью-йоркської друкарської компанії "American Bank Note Co." Беручи до уваги, що акт 17 липня санкціонував випуск лише номіналів 5, 10 і 20 доларів, можна уявити, яку велику кількість банкнот треба було виготовити. Друкарі підійшли до справи з чисто практичного боку: вони перевірили, перш за все, запаси фарби у сховищах і виявили, що більше всього зеленої.

Таким чином і були емітовані мільйони банкнот із зеленою зворотньою стороною. У народі вони одразу отримали назву "ґрінбеки" (від англ. "greenbacks" - "зелені спини"). Ця назва закріпилася за всіма видами американської валюти, незалежно від її кольору. Пізніше й саме Казначейство перейняло цю традицію й тривалий час випускало банкноти лише із зеленим зворотом. Лише в 2004 році стали випускатися купюри інших кольорів. Зміни торкнулися купюр вартістю 10, 20 і 50 доларів США.

 

uk.wikipedia.org 


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 136
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки