Найбагатші колекціонери
Кілька років тому відомий американський журнал «Forbes» разом із виданням «The Art Newspaper» підготував рейтинг найбагатших колекціонерів творів мистецтва в сучасному світі. Із 500 осіб, що володіють статком понад $1 млрд., близько 40 - це люди, для яких колекціонування перетворилося на пристрасть. Приблизно 50% «крутих збирачів прекрасного» проживають у США й Канаді, 45% - у Європі (Німеччина, Великобританія, Франція, Іспанія, Італія, Туреччина, Швейцарія) і 5% - в Азії й Америці.
Більшість із «товстосумів» воліє купувати предмети сучасного мистецтва на відомих аукціонах. Вісім із покупців «вищого розряду» «схиблені» на полотнах імпресіоністів. До речі, на сучасних аукціонах не часто виставляються роботи майстрів Відродження, бароко й рококо, класицизму, оскільки значна їх частина знаходиться в державних музеях.
Щодо творів живописців і скульпторів, які репрезентують останні 130 років (імпресіонізм, постімпресіонізм, кубізм, сюрреалізм та інші), то після появи на ринку вони, як правило, потрапляли у приватні колекції (наприклад, картини імпресіоністів продавалися в Америці на початку ХХ століття за дуже скромними цінами, оскільки цей напрямок живопису не котирувався в Європі), а потім «випливали» на аукціонах у країнах Старого Світу.
Серед мільйонерів-колекціонерів усього дві жінки - Барбара Джонсон і Алісія Копловіц. Обидві - полячки за національністю, і капітал, який вони використовують при купівлі художніх цінностей, дістався їм у спадок від чоловіків.
Перше місце в рейтингу «мільярдери від мистецтва» займає Білл Гейтс. І не за вартістю колекції, що знаходиться в його будинку, а за розміром капіталу. Між іншим, він прославився тим, що 1994 року купив «Кодекс Леонардо» за $31 млн., а пізніше - картину американського художника Уінслоу Хомера «Загублені на Великих озерах» за $36 млн. (немає точної інформації, де ці дорогі роботи були придбані).
На другому місці Піл Аллен. За оцінками експертів, його колекція художніх раритетів у вартісному відношенні перевищує покупки Б.Гейтса. Але наскільки - ніхто не знає.
У рейтингу тільки двоє «професіоналів». Це Франсуа Піно, власник аукціонного будинку «Крістіс», і Джозеф Льюіс, що володів солідним пакетом акцій будинку «Сотбіс». За багатством колекції вони посідають місця у другому десятку рейтингу.
Cергій Лебедько