Монети різноманітних форм
Злитки
Всі ми звикли до того, що монети - круглі. Проте це далеко не скрізь є і не завжди було так. Коли стародавні народи ознайомилися з мистецтвом обробки металу, в якості грошей почали використовувати металеві злитки різноманітних форм і розмірів. В Америці ці злитки були Т-видні, в Африці - у формі підкови, в Азії - ромби.
На території Русі довгий час в ході були іноземні монети - візантійські (грецькі), арабські, європейські. Перші російські гроші були злитками срібла, приблизно схожими на київську гривну.
Неправильна форма
Практично до середини другого тисячоліття, а в деяких країнах майже до початку XIX століття, монети різьбились вручну. Спосіб виготовлення зазвичай був таким - з монетного металу виплавляли і витягали дріт, який потім різали на приблизно рівні шматочки, плющили молотком і віддавали чеканникові. Тому форма стародавніх монет зазвичай далека від ідеальної і була різною навіть для монет з однієї партії.
Обани
У японців в XVI - XIX століттях набули поширення плоскі овальні золоті, рідше срібні, монети, які називалися обани (дрібні - кобани). Номінал на таких монетах вказувався методом різблення, проте відомі екземпляри, написи на яких були виконані... тушшю!
Пластини
У XVII - XVIII століттях в багатьох країнах, навіть в Росії, в обігу знаходилися плоти або мідні дошки - прямокутні мідні пластини різного розміру, номінал на яких позначався надрізьбленням. Особливий розвиток обігу пліт відзначався в Швеції. Перші плоти з'явилися при королеві Кристині (1632-1654) і важили 19,7 кг, що відповідало срібній монеті в 10 талерів.
Квадрати і ромби
Проте, якщо ви думаєте, що неправильну форму мали тільки стародавні або середньовічні монети, то це не так. У сучасному світі так само зустрічаються монети різноманітних форм. Дуже часто форма монет допомагає розрізнити різні номінали людям з ослабленим зором, або безграмотним.
Наприклад, в Індії, де вельми низький рівень життя і велика частка безграмотного населення, велика частина дрібних номіналів мають не круглу форму, а квадратну, точніше форму ромба, оскільки напис у них орієнтований по діагоналі.
Квадратні монети з орієнтацією написів уздовж грані квадрата зустрічаються частіше у екзотичних держав, наприклад країн Карібського моря.
Многокутники
У ХХ столітті багато невеликих держав почали різьбити монети виключно з метою продажу їх нумізматам. Це призвело до того, що на світ стали з'являтися багатокутні монети з різноманітною кількістю граней - від трьох- до дванадцятикутників.
Хвилястий край
Захист монет від підробок і обпилювання монетного металу з краю монети в шахрайських цілях завжди було одним з головних завдань виробників монет. Одним із звичайних способів такого захисту - нанесення малюнка на бічну поверхню (гурт) монети. Проте в деяких країнах пішли ще далі, і краї монет цих держав набули незвичайного хвилеподібного вигляду. До того ж це знову полегшило користування монетами людям з порушенням зору і просто неграмотним. Напевно, найбільш яскравим прикладом таких "хвилястих" монет є монети Іраку.
Монети з отворами
Отвори на монетах роблять з різних причин. Невеликі отвори, виконані біля краю монети, зазвичай указують на те, що монета використовувалася як прикраса. Зазвичай такі дірки значно знижують колекційну вартість монет.
Проте існують монети, отвори в яких зроблені спеціально на монетному дворі. Найбільш стародавні монети з отворами відомі в Китаї з XII в. до н.е. Дірка в центрі використовувалася для нанизування дрібних монет на нитку, щоб зручніше було розплачуватися при крупних покупках. Надалі в монетах стали робити отвори так само для додання монетам унікальності. При цьому форма отвору була різною для різних номіналів - круглою, квадратною, трикутною і т.п.
В сучасному грошовому обігу так само зустрічаються монети з отворами, наприклад в Іспанії, Данії та інших країнах. Причому діаметр отвору може складати до половини діаметру монети, як, наприклад, на монетах Непалу, через що монета перетворюється майже на кільце.
ostriv.in.ua