Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Монети різноманітних форм

Монети різноманітних форм

Злитки
 Всі ми звикли до того, що монети - круглі. Проте це далеко не скрізь є і не завжди було так. Коли стародавні народи ознайомилися з мистецтвом обробки металу, в якості грошей почали використовувати металеві злитки різноманітних форм і розмірів. В Америці ці злитки були Т-видні, в Африці - у формі підкови, в Азії - ромби.
На території Русі довгий час в ході були іноземні монети - візантійські (грецькі), арабські, європейські. Перші російські гроші були злитками срібла, приблизно схожими на київську гривну.

Неправильна форма
 Практично до середини другого тисячоліття, а в деяких країнах майже до початку XIX століття, монети різьбились вручну. Спосіб виготовлення зазвичай був таким - з монетного металу виплавляли і витягали дріт, який потім різали на приблизно рівні шматочки, плющили молотком і віддавали чеканникові. Тому форма стародавніх монет зазвичай далека від ідеальної і була різною навіть для монет з однієї партії.

Обани
 У японців в XVI - XIX століттях набули поширення плоскі овальні золоті, рідше срібні, монети, які називалися обани (дрібні - кобани). Номінал на таких монетах вказувався методом різблення, проте відомі екземпляри, написи на яких були виконані... тушшю!

Пластини
 У XVII - XVIII століттях в багатьох країнах, навіть в Росії, в обігу знаходилися плоти або мідні дошки - прямокутні мідні пластини різного розміру, номінал на яких позначався надрізьбленням. Особливий розвиток обігу пліт відзначався в Швеції. Перші плоти з'явилися при королеві Кристині (1632-1654) і важили 19,7 кг, що відповідало срібній монеті в 10 талерів.

Квадрати і ромби
 Проте, якщо ви думаєте, що неправильну форму мали тільки стародавні або середньовічні монети, то це не так. У сучасному світі так само зустрічаються монети різноманітних форм. Дуже часто форма монет допомагає розрізнити різні номінали людям з ослабленим зором, або безграмотним.

 Наприклад, в Індії, де вельми низький рівень життя і велика частка безграмотного населення, велика частина дрібних номіналів мають не круглу форму, а квадратну, точніше форму ромба, оскільки напис у них орієнтований по діагоналі.

Квадратні монети з орієнтацією написів уздовж грані квадрата зустрічаються частіше у екзотичних держав, наприклад країн Карібського моря.

Многокутники
У ХХ столітті багато невеликих держав почали різьбити монети виключно з метою продажу їх нумізматам. Це призвело до того, що на світ стали з'являтися багатокутні монети з різноманітною кількістю граней - від трьох- до дванадцятикутників.

Хвилястий край
Захист монет від підробок і обпилювання монетного металу з краю монети в шахрайських цілях завжди було одним з головних завдань виробників монет. Одним із звичайних способів такого захисту - нанесення малюнка на бічну поверхню (гурт) монети. Проте в деяких країнах пішли ще далі, і краї монет цих держав набули незвичайного хвилеподібного вигляду. До того ж це знову полегшило користування монетами людям з порушенням зору і просто неграмотним. Напевно, найбільш яскравим прикладом таких "хвилястих" монет є монети Іраку.

Монети з отворами
Отвори на монетах роблять з різних причин. Невеликі отвори, виконані біля краю монети, зазвичай указують на те, що монета використовувалася як прикраса. Зазвичай такі дірки значно знижують колекційну вартість монет.

Проте існують монети, отвори в яких зроблені спеціально на монетному дворі. Найбільш стародавні монети з отворами відомі в Китаї з XII в. до н.е. Дірка в центрі використовувалася для нанизування дрібних монет на нитку, щоб зручніше було розплачуватися при крупних покупках. Надалі в монетах стали робити отвори так само для додання монетам унікальності. При цьому форма отвору була різною для різних номіналів - круглою, квадратною, трикутною і т.п.

 В сучасному грошовому обігу так само зустрічаються монети з отворами, наприклад в Іспанії, Данії та інших країнах. Причому діаметр отвору може складати до половини діаметру монети, як, наприклад, на монетах Непалу, через що монета перетворюється майже на кільце.

 

ostriv.in.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 136
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки