Монети непідвладні інфляції
В умовах нестабільності на світових фінансових ринках нумізматика набуває особливе значення як надійний спосіб вкладення і навіть збільшення капіталів.
Вкладення грошей у колекціонування монет називають альтернативним інвестуванням, але розраховувати при цьому на короткострокову віддачу не треба - доцільно розглядати період від одного-двох років. При правильному підході можна забезпечити прибуток у розмірі 20-30% річних. При цьому світова практика торгівлі монетами і довгострокові інвестиції в нумізматичні колекції переконливо доводять, що вони більш прибуткові, ніж вкладення в банківське золото, діаманти і так званий класичний антикваріат (картини, скульптури і т.д.).
Цей вид інвестування може бути коротко сформульований так: "Сучасні гроші, які вкладаються в колишні гроші, створюють майбутні, ще більші гроші". Бізнесмен Леонід Крапинський, що займається нумізматикою більше 30 років, вважає, що при збиранні старих монет, особливо з метою довгострокових інвестицій, необхідно дотримуватися кількох важливих правил.
"Варто завжди віддавати перевагу придбанню нехай і небагатьох, але дійсно рідкісних і дорогих монет, ніж купувати багато дешевих. Тому що перші завжди швидше і більше ростуть у ціні", - стверджує пан Крапинський. Він радить купувати монету на термін не менше двох-трьох років, причому, як правило, вона повинна бути дуже гарної схоронності (виняток можна зробити тільки для вкрай рідкісних монет) і обов'язково мати сертифікат справжності.
Цікаво, що в різних куточках світу серйозні колекціонери, як правило, воліють збирати рідні монети. Так само і в Україні, Росії і по всьому СНД нумізмати полюють за старими рублями, гривнями або абазами. Це пояснюється і тим, що вивезення і ввезення антикваріату в нас жорстко регламентовано і проводиться тільки за спеціальними дозволами.
Внаслідок порівняно низьких стартових цін, що існували в нас приблизно до кінця 1990-х рр., нині вартість якісних колекційних монет в Україні збільшилася в три-чотири рази і майже досягла світового рівня. Слід зазначити, що на закордонних аукціонах ціни на монети Російської імперії і СРСР звичайно на 20-30% перевищують українські або російські.
Купувати для колекцій або з метою інвестування вигідно не тільки золоті, платинові або срібні монети. Ціни стабільно ростуть і на мідь - часом якась непоказна потерта полушка або древній алтин обійдеться вам дорожче від старих російських червінців. Та й античні грецькі або римські монети можуть бути в 100 разів дешевші, ніж деякі монети початку XX століття.
Історик Андрій Полющенко, що займається вивченням нумізматичних знахідок на території України, вважає, що стару мідь наші колекціонери усе ще недооцінюють, причому зовсім незаслужено: "При тому, що в моїй колекції є рідкісні срібні монети, що мали ходіння на нашій території в древні часи, я б сам із задоволенням придбав грецький обол, деякі екземпляри якого незбагненним чином потрапляли й у наші краї".
Зараз стародавні російські срібні рублі, золоті і платинові червінці, 15- і 25-рублівки як інвестиції користуються найбільш стійким попитом. Так, недавно за золоті 25 руб. 1876 р., викарбувані по велінню великого князя Володимира Олександровича тиражем 100 шт., було заплачено $135 тис. Досить привабливі і рідкісні монети радянського періоду. На одному з аукціонів за пробні алюмінієві 50 коп. 1953 р. при старті $3 тис. у результаті заплатили $5 тис. На іншому аукціоні пробні півкопійки 1925 р. купили за $3,8 тис. Досить цінуються срібні рублі і півкарбованця 1920-х рр., але обов'язково у відмінному стані.
Вважається, що, незважаючи на недооціненість цього виду колекціонування головними гравцями - заможними збирачами, нумізматичний ринок у нашій країні росте. Хоча, за неофіційними і дуже приблизними та суперечливими оцінками низки фахівців (відповідна точна статистика фактично недоступна), сьогодні його обсяг досяг порівняно невеликого рівня - $1 млн.
Сергій Мінаков
news.finance.ua