Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Монета Богдана Хмельницького

Монета Богдана Хмельницького

Багато цікавих в Україні пов'язано з грішми і грошовим обігом. Історики, наприклад, до сих пір сперечаються: чи була Україна самостійною державою за часів Богдана Хмельницького? Місто Чигирин в середині xvii століття перетворився на справжню столицю України. У ньому було декілька резиденцій іноземних послів, стояло військо, що знаходився гетьманський двір, уряд. Не вистачало лише одного - монети української карбування. А може, вона все-таки була?

Ще в «Повісті минулих літ» Нестор Літописець згадує: «І дали Олегу по щелягі, як і хазарам давали ...». Безсумнівно, що щелягі - гроші, але, як вони виглядали і чому не зустрічаються в давньоруських кладах? У «Руській правді» - древньому своде законів Русі, вказані розміри штрафів. За крадіжку коня потрібно було платити 2 гривні, за вола - гривню, за корову - 40 різав, за третяка (трехгодовалая худоба) - 15 кун, за теля - 5 різав, за барана - ногату. Шляхом простого зіставлення дослідники встановили, що 1 гривня = 20 ногатам = 25 кунам = 50 резанам. Як виглядала гривня - відомо, але, як виглядали інші гроші? Розбиратися дослідники почали з різати. Історики звернули увагу, що в кладах часто знаходили обрубкі монет. Кто-то припустив: а адже це і є резан! Далі пішло легше. У результаті з'ясувалося, що «ногата» і «куна» це лише загальна вага срібних монет та їх обрізків! Отже: гривня весіла -- 68,22 грам , Ногата - 3,41, куна - 2,73 і різав - 1,36 гр. Після татаро-монгольської навали, власних грошей Русь-Україна не мала кілька століть.

Влітку 1651 року під Берестечком відбулася кривава битва. Українське військо зазнала поразки, сотні козаків потонули при переправі через річку Пляшеву ... Ця трагедія дозволила ... докладно вивчити картину грошового обігу в Україні того часу. Аквалангістом було знайдено 38 гаманців та сумок, в яких зберігалася 495 монет. Хронологіческій діапазон знайдених грошей склав майже сто років . Сама «стара» монета - чверть срібного талера 1555 року Серпня Саксонского, а сама «молода» - Ризький солід 1967 року шведської королеви Христини. Цікаво, що польських монет було небагато і самими «старими» виявилися монети Сигізмунда iii, який давно помер. свои монеты с 1636 по 1651 год. Гроші його наступників взагалі відсутні, хоча і Владислав v свої монети з 1636 по 1651 рік. Більше всього виявилося прібалтійской карбування монет часів Густафа Адольфа, Христини та прусского князя Георга Вільгельма. Всього таких монет знайдено 261, тоді як польських було лише 129. Крім цього, були ще талери, флоріни Саксонії, Фландрії, Голландії та Німеччини. На готівкові гроші самого «тугого» гаманця можна було купити лише пару чобіт, шапку й трохи продуктів. Грошей з інших гаманців вистачало лише на хліб і тютюн. Разом з тим, з документів відомо, що генеральний писар отримував - 1000 злотих, генеральний обозний - 400, військові судді - по 300 злотих на рік!

Якщо до травня 1652 року Хмельницький формально ще визнавав владу польського короля та перебування в складі Речі Посполитої, то після битви під Батогом всі свої універсали він підписував вже без будь-якої згадки польського главенства. Історики до сих пір сперечаються - чи була Україна незалежною державою в той час? Як відомо, для підтвердження останнього бракувало лише одне - монети української карбування. В той час в Європі і деякі міста чеканили свою монету. Сігінзмуд III в 1612 році навіть надав таку привілей шляхтічу Андрію Кротоцкому і той довгий час чеканіл талери в Лобженіце. В Україні такий привілеї не було ні в кого, але хто міг перешкодити гетьману чеканіть власну монету? До Переяславську Ради було ще далеко, Україна Хмельницького була сильна, як ніколи раніше. Міцні козацькі гарнізони а Овручі, Коростишеве, Прилуках, Вінниці, Бралове, Мурафі, Шаргороде, Стене, Ямполі не дозволяли полякам навіть носа сунуть в Україну. У разі війни Хмельницького легко міг зібрати стотисячное військо.

У 1652 році в Європі дізналися, що Хмельницький продемонстрував кілька послам, які знаходяться в Чигирині, зразки новенькою української монети. Для послів це було повною несподіванкою; чеканили в умовах повної конспірації. Монетний двір, швидше за все, була розташована в Суботове, в підвалі садиби гетьмана, як вважають деякі археологи. Богдан Хмельницький завжди відрізнявся скритність. Багато чого в житті цього видатного лідера до сих пір обкутано таємницею. Вся його життя це не тільки великі справи та походи, але й таємниці, інтриги і несподівані рішення. Гетьман ніколи, наприклад, не захоплював Львів, а кожен раз довольствовался величезним викупом. Може бути, отримане, срібло, і пішла на українську монету? Російський посол Кунаков передавав в донесення до Москви, що «в Чигирині де учініл Богдан Хмельницький минзу і гроші роблять, а на тих нових грошах на одній стороні меч', а на другому боці його Богданово ім'я». До кінця 1652 року подібні известия стали просочується і до Варшави. Подільський воєвода Станіслав Потоцький у листі від 29 жовтня 1652 року повідомляв королю Яну Казимиру: «Хмельницький втручається у справи вашої королівської милості: чеканить гроші». Французька » от 21 декабря 1652 года тоже сообщила, что «казацкий гетман начал чеканить в Украине монету на свой лад, чем вызвал протест подольского короля». de france» від 21 грудня 1652 року теж повідомила, що «козацький гетьман почав чеканіть в Україні монету на свій лад, чим викликав протест подільського короля». Що ж завадило ввести цю монету в обіг - залишається загадкою. Якщо таємницю розкриють і монету знайдуть, то це буде сенсація світового значення.

 

sbgro.com

 


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 137
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки