Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Історія американського долара

Історія американського долара

Слово долар - походить від слова Таллер, назва середньовічної монети, що вперше з'явилася в Німеччині в 1519 році. У 1873 році Таллер був остаточно виведений з обігу в Німеччині, а на зміну йому прийшла марка, однак dalar забутий не був.

В англійських і іспанських колоніях широко використовувалися іспанські монети під назвою песо, які багато поселенців за звичкою називали доларами. З ними ж пов'язана і поява знаменитого знаку $. Довге англійське piece of eight (одна восьма), як ще називали песо колоністи, на папері перетворилося на перекреслити вісімку, яка в підсумку і стала $.

При введенні в 1786 році в обіг офіційної валюти США, влада вирішила залишити стару назву новим грошам. З 1792 року золотий вміст долара становив 1,6033 гр чистого золота або 24,057 грама чистого срібла. Через 80 років, в 1873 році, золотий долар був оголошений офіційною грошовою одиницею, а законом про золотий стандарт 1900 було закріплено йогоновий золотий зміст - 1,50463 гр. Такий стандарт проіснував у Сполучених Штатах Америки близько тридцяти років - до кризи 1929-1933 років. Підтримувати фіксований курс уряду виявилося не під силу, і в 1933 році власті відмовилися від золотого стандарту. Згідно з актом про золотий резерв, золотий вміст долара було знижено до 0,88867 гр, або на 41%. З того часу тройська унція золота ватувала 35 доларів.

Після другої світової війни за Сполученими Штатами закріпилася роль супердержави. Відповідно до плану Маршала, у зруйновану Європу ринув потік американських грошей, а сам долар США став головною резервною валютою західного світу. Ослаблена війною економіка європейських країн не могла протистояти валютної експансії штатів. І у складі золотовалютних резервів центральних банків долар займав все більше місця - адже у них, як вважалося тоді, завжди була можливість обміняти американську валюту на золото за фіксованою ціною.

Однак, вже в середині 60-х років репутація долара, як стійкої валюти, почала швидко погіршуватися. Закономірним результатом зростання інфляції та дефіциту торговельного балансу США стала чергова девальвація долара. Наприкінці 1971 року за унцію золота давали 38 доларів, а золотий вміст долара було знижено до 0,818513 гр, або майже на 8%. А менш ніж через рік обмін доларів на золото і зовсім був припинений. До 1973 року долар був девальвований ще на 10%, а до лютого 1974 року ціна унції золота на головних біржах світу досягала 150 доларів. Зараз за тройську унцію золота дають вже $ 260, тобто, за 100 років долар подешевшав більш ніж в 10 разів.

Однак до моменту відмови від обміну на золото долар користувався довірою більшості населення Землі. У багатьох країнах світу він став другою неофіційною валютою. А в останні роки деякі країни Південної Америки і зовсім зробили його основним.

Назва долар використовується ще в 26-ти країнах. Велика частина країн, складових сучасну доларову групу, взяла для своєї валюти назву долар після виходу зі складу колоній Британської імперії. Так, канадський долар став офіційною грошовою одиницею Канади в 1857 році - відразу після того, як з британської колонії вона перетворилася на домініон. При цьому навіть на деяких сучасних канадських банкнотах зображений портрет королеви Великобританії Єлизавети II.

Одним з останніх придбань доларової групи став сінгапурський долар. Введені в обіг в 1967 році купюри дуже барвисто оформлені - тут і квіти, і птахи, і кораблі. А от сучасні американські банкноти заслужили репутацію самих нудних. Дизайн купюр залишається практично незмінним з початку століття, причому переважаючими кольорами є сірий на лицьовій стороні і зелений - на зворотному. Всі купюри мають однаковий розмір (157х66 мм)

Широка популярність і невигадливість оформлення долара зіграла з ним злий жарт. Кількість підроблених доларів сягнула астрономічних розмірів. При цьому аж до недавнього часу долар був однією з найбільш незахищених від підробки валют. Нова серія 1996 року змінила положення не сильно - нові ступені захисту не стали серйозною перешкодою для шахраїв.

Цікаві факти

Звідки пішла назва. У США долари називають «грінбеками» (greenbacks), тобто «зеленими спинками». Це прізвисько походить від назви безпроцентних векселів з оплатою за пред'явленням, оборотна сторона яких була зеленою. Ці векселі були випущені в Сполучених Штатах в 1861 році під час Громадянської війни.

Незмінна вартість. Всі грошові знаки, випущені урядом США починаючи з 1861 року, досі приймаються без обмежень і володіють повною номінальною вартістю. Уряд США ніколи не знецінювало долари.

Повернення до кольору. Останньою банкнотою США з кольоровим фоном став 20-доларовий золотий сертифікат випуску 1905 року. Він мав золотистий відтінок.

Жіноче обличчя. Марта Вашингтон - єдина жінка, чий портрет був надрукований на паперових грошах. Це був срібний сертифікат номіналом в 1 долар випуску 1886, 1891 і 1896 років.

Найбільша купюра. Найбільшою купюрою, коли-небудь надрукованій Бюро гравіювання і друку, був золотий сертифікат вартістю 100 тисяч доларів серії 1943 року. Ці купюри не були випущені в масовий обіг, вони використовувалися тільки при розрахунках за угодами між банками Федеральної резервної системи і Казначейством США.

«In God We Trust». Вперше напис «In God We Trust», що в перекладі на українську мову означає «Ми віримо в Бога», з'явилася на американських монетах в 1864 році. Майже через сторіччя Конгрес США ухвалив вважати ці слова національним девізом. В даний час існує закон, за яким використання національного девізу «Ми віримо в бога» є обов'язковим на всіх грошових знаках США - монетах і паперових купюрах. Використання даного девізу неодноразово оскаржувалося в різних судах, але всі суди виносили рішення на користь девізу, включаючи останнє рішення Верховного Суду США від 1977 року.

Сталість. З 1929 року на грошових знаках США друкуються портрети одних і тих же історичних діячів.

Папір з утилізованих грошей. Частина банкнот, вилучених з обігу Федеральною резервною системою, переробляються в писальний папір.

Муки з підписами. Коли уряд США вперше організувало в 1861 році випуск паперових грошей у великому обсязі, кожен вексель відповідно до закону мав бути підписаний від руки представниками реєстраційного департаменту Казначейства і скарбником. Це трудноосуществима захід спонукало уряд прийняти нове законодавство, яке передбачає гравірування і друк підписів на банкнотах. Цей спосіб використовується з 1862 року.

Супер довгий «грошовий пояс». Вісім мільйонів банкнот США, що випускаються щорічно, могли б оперезати земну кулю по екватору понад 30 разів.

Мільйони висотою в милю. Для стопки банкнот висотою в 1 милю буде потрібно більше 14 мільйонів банкнот.

Кожному своє. Найбільш ходові купюри в США - 1 і 20 доларів, а в решті країн - 100 доларів.

В одному фунті ... Зразкова вага однієї банкноти, незалежно від її гідності, складає 1 грам. У фунті 454 грами. Таким чином, один фунт грошових купюр - 454 банкноти.

Білувато-синьо-червоний. Папір, на якому друкуються долари США, складається на 25 відсотків з льону і на 75 відсотків з бавовни. Вона має нейтральний колір, з вкрапленням по всьому полотну найдрібніших синтетичних волокон різної довжини червоного і синього кольору.

Особливо міцні! Щоб банкнота США потерлося на згині, її доведеться скласти навпіл більше 4 тисяч разів.

 

ukrcoins.com


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 137
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки