Гроші-раковини
Каурі - морський брюхоногий молюск сімейства ципрей (Monetaria moneta і, частково, Monetaria annulus). Сімейство налічує більше 300 видів і підвидів. Раковина молюска має висоту до 3 см, блискуча, білого кольору. Їх якості - міцність, природна поліровка, привабливе забарвлення - ніби самою природою призначені для виконання функції грошей. Ці раковини не вимагали додаткової обробки і особливих умов зберігання.
Із старовини до початку ХХ століття ряд народів використовували каурі як засіб обміну (так звані гроші-раковини). Оскільки вартість раковин була незначною, то для здійснення торгових операцій потрібно було мати їх у великій кількості. Цим було обумовлено нанизування раковин на шнурки і складання в мішечки.
Вперше каурі застосували як гроші в Китаї дві тисячі років до наший ери. Здобуті на побережжі Південно-Китайського моря, раковини потрапляли углиб континенту, а звідти - до Кореї і Японії. До початку наший ери каурі в Китаї почали витіснятися мідними грошима, проте місцями вони збереглися до XIII століття. З Китаю каурі потрапили до Індії, де використовувалися до середини XIX століття. Тут декілька тисяч каурі (від 3 до 12) дорівнювали одній рупії. До першої світової війни в Судані 2 000 каурі дорівнювали одному срібному долару.
Розквіт "черепашкових" грошей припав на період між четвертим і шостим століттями. Як прикраси каурі проникали до Середньої Азії і навіть до Європи. У XII - XIV століттях, в період т.з. безмонетного періоду вони в обмеженій кількості зустрічалися в українських і північно-західних російських землях. Знахідки каурі (на Русі їх називали "ужовка", "жуковина", "жерновок" і "зміїна головка") зустрічаються в похованнях Новгорода і Пскова, а також в скарбів, разом з арабськими куфічними дірхемамі і західноєвропейськими денаріямі. На території Азербайджану гроші каурі використовувалися до XVII століття.
Починаючи з XVII століття, грошима каурі часто розплачувалися в Африці за рабів європейські купці. Відомі ціни, по яких в середині XIX століття торгували в Уганді: корова коштувала 2500 каурі; коза - 500 каурі; курка - 25 каурі; бивень слона вагою 30 кг - 1000 каурі.