Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Економічні кризи

Економічні кризи

Як це було: перша світова економічна криза, криза фондової біржі в Нью-Йорку, світова економічна криза, велика депресія, перша енергетична криза, мексиканська, азіатська, російська криза, криза доткомів...

1788-1792

Економічна криза у Франції

У першій половині XVIII століття у Франції спостерігався економічний бум. Наприкінці століття наступив застій: мануфактури виробляли товарів більше, ніж споживало населення. 1780-і роки виявилися неврожайними, запасів зернових вистачило всього на кілька років.

Багато мануфактур згорнули виробництво, тисячі городян залишилися без роботи. Почалися масові хвилювання. Державний борг у ці роки виріс у кілька разів, для фінансування позик влада ввела додаткові податки. Економічна криза привела до політичного колапсу, і в 1792 році почалася Велика французька революція.

1825.

Перша міжнародна фінансова криза

На початку 1820-х років європейські інвестори (в основному вихідці з Великобританії) вкладали в розробку золотих і срібних рудників у Латинській Америці. Добуті в регіоні дорогоцінні метали поставляли в Англію - зокрема, на фондову біржу в Лондоні. Масові спекуляції із золотом і сріблом виснажили резерви Банку Англії, вибухнула фондова криза, що спричинила паніку в банківській системі Великобританії. Криза перекинулася на Латинську Америку, оскільки золотошукачі втратили основний ринок збуту.

1836

Фондова криза в Англії

В 1836 році - неврожай кукурудзи в Англії і високий рівень відтоку капіталу (в Америці почався бавовняний бум). Міжнародні золоті резерви Банку Англії сильно скоротилися, і йому довелося підняти дисконтну ставку. Почалася криза на британському фондовому ринку.

1847

Фондова криза в Європі

На початку XIX століття найпопулярнішим активом на фондовому ринку Європи були акції залізничних компаній. Спекулятивний бум на залізничних акціях того часу багато в чому схожий на масові інвестиції в.com-індустрію на межі XX-XXI століть. Багато залізничних компанії не виправдали надій інвесторів, деякі фірми луснули. Почалася фондова криза, що перекинулася на банківську систему Англії, Німеччині і Голландії.

1857

Перша світова економічна криза

Почалася в США. Причина - масові банкрутства залізничних компаній і обвал ринку акцій. Колапс на фондовому ринку спровокував кризу американської банківської системи. У тому ж році криза перекинулася на Англію, а потім на всю Європу. Хвиля біржових хвилювань прокотилася навіть по Латинській Америці.

1861

Валютна криза в США

На початку Громадянської війни між Північчю і Півднем США Держказначейство країни звернулося за фінансовою допомогою до американських банків. Банки дали кредит уряду, однак влада США не змогла погасити позику вчасно. Виникла криза ліквідності банківської системи, що тривала до кінця війни - 1865 року.

1890

Криза банку Baring

Найстарший англійський банк Baring - кредитор залізниць і інших інфраструктурних проектів - збанкрутував. Банк Франції і Російський центральний банк надали Великобританії великий кредит, що допоміг країні подолати валютну кризу і провести санацію банку.

1907

Криза фондової біржі в Нью-Йорку

Банк Англії підняв дисконтну ставку з 3,5% до 6% для поповнення золотих резервів. Це привело до відтоку капіталу зі США - інвестори охочіше вкладали в держпапери Королівства. Акції на Нью-Йоркській фондовій біржі обвалилися.

1914

Міжнародна фінансова криза

Була викликана початком Першої світової війни. Причина - тотальний розпродаж паперів іноземних емітентів урядами США, Великобританії, Франції і Німеччині для фінансування воєнних дій.

1920-1922

Світова економічна криза

Післявоєнна дефляція та рецесія. Явище було пов'язане з банківськими і валютними кризами в Данії, Італії, Фінляндії, Голландії, Норвегії, США та Великобританії.

1929-1933

Велика депресія

29 жовтня 1929 року (Чорний четвер) обрушилися всі фондові індекси на американських біржах. Кризі передувало скорочення виробництва в країнах, що розвиваються: бум фондового ринку в США в 1927-1928 р. привів до відтоку капіталу з Європи і Латинської Америки, спровокував кілька валютних криз в Австралії, Аргентині, Бразилії, Уругваї.

1933

Криза долара

Президент США Теодор Рузвельт вирішив припинити дію золотого стандарту в США. До того моменту запаси золота у ФРС не покривали обсяг грошової маси в країні. Побоюючись втілення планів Рузвельта, іноземні інвестори стали скуповувати долари, обмінювати їх на золото і вивозити дорогоцінний метал із країни. У підсумку Рузвельт здійснив задумане: скасував прив'язку долара до золота.

1973

Перша енергетична криза

Почалася з подачі країн - членів ОПЕК, що знизила обсяги видобутку нафти. У такий спосіб добувачі чорного золота намагалися підняти вартість нафти на світовому ринку. 16 жовтня 1973 року ціна бареля нафти піднялася на 67% - з $3 до $5. В 1974 році вартість нафти досягла $12.

1987

Чорний понеділок

19 жовтня 1987 року американський фондовий індекс Dow Jones Industrial обвалився на 22,6%. Слідом за американським ринком провалилися ринки Австралії, Канади, Гонконгу. Катастрофу на світових фондових майданчиках біржовики вважають містикою: події не передували економічні чи політичні потрясіння. Можлива причина кризи - стадний рефлекс: відтік інвесторів з ринків після сильного зниження капіталізації пари-трійки великих компаній.

1994-1995

Мексиканська криза

Наприкінці 1980-х рр. мексиканський уряд проводив політику залучення інвестицій у країну. Зокрема, чиновники відкрили фондову біржу, вивели на майданчик більшість мексиканських держкомпаній. В 1989-1994 р. у Мексику линув потік іноземного капіталу. Перший прояв кризи - втеча капіталу з Мексики: іноземці стали побоюватися економічної кризи в країні. В 1995 році із країни "пішли" $10 млрд. Почалася криза банківської системи.

1997

Азіатська криза

Наймасштабніше падіння азіатського фондового ринку із часів Другої світової війни. Криза - наслідок відходу іноземних інвесторів із країн Південно-Східної Азії. Причина - девальвація національних валют регіону та високий рівень дефіциту платіжного балансу країн Південно-Східної Азії. За підрахунками економістів, азіатська криза знизила світовий ВВП на $2 трлн.

1998

Російська криза

Одна з найважчих економічних криз в історії Росії. Причини дефолту: величезний державний борг Росії, низькі світові ціни на сировину (Росія - великий постачальник нафти та газу на світовий ринок) і піраміда державних короткострокових облігацій, по яких уряд РФ не зміг розплатитися вчасно. Курс рубля відносно долара в серпні 1998-го - січні 1999-го впав в 3 рази - з 6 руб. за долар до 21 руб. за долар.

2001

Криза.com

Крах інтернет-компаній (доткомів) спочатку торкнувся дрібних інтернет-компаній, потім хвиля банкрутств прокотилася по великих компаніях, що спеціалізувалася на послугах b2b (бізнес для бізнесу). Причина кризи - невиправдано високий рівень інвестицій у компанії IT-сектора та низькі фінпоказники багатьох з них. Після кризи доткомів у США почалася рецесія.

news.finance.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 137
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки