Давньоруський нагрудний хрест енколпіон експонують у Хмельницькому в музеї
В квітні хмельничани та гості міста мають унікальну можливість оглянути давньоруський нагрудний хрест енколпіон, який став експонатом місяця у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї.
Енколпіо́н (дав.-гр. ἐγ-κόλπιο(ς) - нагрудний хрест-складень давньокняжої доби. Вперше з'явився на Русі у X ст. - в період поширення християнства. Складається з двох з'єднаних шарніром пустотілих частин здебільше хрестоподібної форми. На відміну від натільного хреста, носився поверх одягу. В Київській Русі енколпіони носили представники князівсько-боярської аристократії, ченці, паломники до святих місць. Монополію на його виготовлення мали київські майстри. Головною сюжетно-композиційною рисою цих сакральних виробів є зображення Христа з вигравіюваними ликами святих. Ці зображення сприймалися як вище заступництво для його власника, як оберіг від усіх можливих нещасть і хвороб. Для віруючого такий хрест-оберіг набував важливого значення у зв'язку зі змістом його пустотілої частини, яку можна було наповнити особливо шанованими речами (земля, шматок дерева, мощі святих та інші християнські реліквії), звідки і ще одна назва - релікварій.
Представлений хрест-енколпіон виявлено експедицією Хмельницького обласного краєзнавчого музею у 1968 році під час археологічних розвідок на околиці села Городище Деражнянського району.