Боністика та нумізматика
З історії колекціонування
Термін "бона" виник у XIX столітті у Франції для позначення окремих видів цінних паперів -- чеків, талонів тощо. "Бон" -- збірне поняття для всіх грошових знаків, що вийшли з використання (банкноти, державні й банківські квитки, зокрема, розмінні, розрахункові, кредитові, казначейські); власне "бон" і їхніх сурогатів; а також для тих, що перебували в обігу нарівні з грошовими знаками облігацій, акцій, купонів цінних паперів, чеків, талонів, ордерів, сертифікатів, знаків казино, квитанцій, контрамарок, лотерейних квитків, векселів, боргових розписок.
Боністика - одна з розділів колекціонування. Серед найбільших приватних колекцій банкнот називають Ізраеля Гербера (Ізраїль), який почав збирати банкноти в 1962 році, й тепер належать банкноти з 215 країн і територій. Загалом у світі 4000 колекціонерів паперових грошей. 1993 року було продано з аукціону другий банківський квиток вартістю в 1 фунт, випущений у Великобританії, за 78 078 доларів. Цінними вважаються не тільки рідкісні екземпляри, а й банківські квитки з друкарськими помилками.
Ринок нумізматики залежить від регіону, де монети виставляють на продаж. Північна Америка, Європа, Азія: очевидно, що один і той самий раритет має різну ціну. Мало того, навіть у межах однієї держави можливі істотні розбіжності, Взяти хоча б Росію і порівняти ціни, скажімо, у Москві і Хабаровську. Різна не тільки вартість, а й в доступність монет. Все це стимулює інтерес російських колекціонерів до придбання монет за кордоном.
Де купувати
Он-лайн аукціони. Багато колекціонерів, котрі мають доступ до інтернету, наприклад, до сайту Молоток.Ру, вже знають, що таке он-лайн-аукціони. Принципи участі в міжнародних аукціонах приблизно однакові: реєстрація, принцип здійснення ставок на лоти і т.ін.
Для реєстрації учасник аукціону зазвичай повинен мати пластикову карту однієї з платіжних систем. Наприклад, eBay допускає Credit Card: Visa, MasterCard, American Express, Discover; Debit Card: Visa, MasterCard. Карти російських банків також успішно працюють.
Карта потрібна передусім для того, щоб переконатися, що учасник аукціону -- законослухняний невіртуальний персонаж, якого за потреби можна знайти.
Он-лайн магазини. Приклади: Harlan J.Berk, Ltd (USA), Classical Numismatic Group, Inc. (USA), аукціонний будинок Spink (UK). Під он-лайн магазином є сайти, обладнані всім, що потрібно для он-лайнового продажу (каталогізований прайс-лист, "кошик" для формування замовлення, система прийому он-лайн платежу за допомогою платіжної карти - еквайрінг тощо).
Окремі приватні особи. Йдеться про тих продавців монет, які поки що не мають повноцінного он-лайн магазина. Багато хто просто розміщує свої прайс-листи в інтернеті, приймаючи замовлення на e-mail. Іноді вони навіть не мають прайс-листа в он-лайні, але, отримавши їхній паперовий каталог, ви знаходите контактний e-mail. Крім того, ви можете познайомитися з приватною особою, яка хоче продати вам свої монети. Загалом це цілком дійовий метод отримання цікавого матеріалу нумізматики, причому, іноді за дуже непоганими цінами. Головне -- ретельно вивчити і узгоджувати умови продажу та пересилки.
Як зберігати монети
Проблема охорони колекції превалює над проблемою збереження якості монет. Ми змушені повсякчас дбати про те, щоб якийсь грабіжник не дізнався про вартість нашої колекції і не наніс би нам візит. Ящик під ліжком не врятує від таких неприємностей. Якщо ви збираєтеся зберігати колекцію вдома, придбайте добротний сейф. Іншим хорошим варіантом є оренда осередку в банку.
З моменту купівлі першої монети перед вами постає питання, як зберігати колекцію. Коробка для взуття, картонна або пластикова скринька чи ще щось на кшталт цього - звична альтернатива початківця. Через якийсь час ваша колекція перевищить розміри первинного сховища, і вам доведеться серйозно замислитися, що робити далі з монетами, як захистити їх від пошкоджень?
Ознайомлення з традиціями правильного зберігання колекцій повинне збігтися з покупкою першого колекційного раритету. На ринку є безліч спеціальних речей більш-менш спеціального призначення. Ваші знання про використання їх дуже важливі для подальшої долі колекції.
Найпоширенішіими альбоми для монет, картонні утримувачі (холдери) розміром 2х2 дюйми з прозорим вікном, подвійні пластикові кишеньки (фліпи), туби для монет, пластикові холдери і монетні планшети.
Віталій Заболотний
stolytsya.kiev.ua