Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Авторські ляльки

Авторські ляльки

Авторська лялька — художня лялька створена конкретним автором, яка є унікальним, продуманим до найменших подробиць образом, найтоншою ручною роботою, з використанням найрізноманітніших матеріалів і авторських прийомів.

Призначення авторської ляльки — принести естетичне задоволення від споглядання або бути частиною інтер'єру чи вишуканим подарунком, який не тільки запам'ятається на все життя, а й може стати сімейною реліквією, що буде передаватися з покоління в покоління. Великий тлумачний словник сучасної української мови так визначає поняття ляльки. Лялька — дитяча іграшка у вигляді фігурки людини. Макет фігури якої-небудь істоти, зроблений з будь-якого матеріалу.

Від самого початку лялька була дитячою іграшкою, з якою віддавна гралися дівчата. Адже для маленької дівчинки гра з лялькою була і залишається однією з нагальних потреб, оскільки є проявом материнського інстинкту.

Однак сьогодні стає очевидним, що лялька може бути не тільки іграшкою, а й витвором мистецтва на рівні з творами скульптури, живопису тощо. Підтвердженням цьому є мистецтво створення авторської ляльки, яке існує і розвивається по всьому світі.

Перша художня лялька в єдиному екземплярі була створена у Франції у 1881 році відомим художником Едгаром Дега. Вона була восковою статуеткою, зодягнутою у справжню сукню з тканини. Маленька танцівниця («Petite Danseuse»), так назвав її художник, була показана широкому загалу в Парижі на виставці імпресіоністів. Відомо, що порцелянові ляльки, популярні у XVI — ХVII ст.ст., виготовлялися в Англії, Франції та Німеччині. Довгий час у всьому світі колекціонери цінували й захоплювалися лише антикварними ляльками, але в кінці ХХ століття сучасні майстри авторської ляльки почали створювати нові шедеври лялькового мистецтва, які наразі мають величезну колекційну цінність для колекціонерів з усіх куточків світу.

Особливість сучасної авторської ляльки в тому, що вона є цілісним образом, який продуманий і втілений художником до найтонших деталей костюму і ляльки в цілому. Така лялька має свою назву, історію. Споглядаючи цей витвір можна побачити його настрій і характер. В такий твір вкладена душа лялькового майстра.

Кожна колекційна лялька має маркування з іменем автора або назви фірми-виробника, лімітації (загального тиражу) і порядкового номера екземпляра. Таку печатку зазвичай ставлять на спину або на потилицю ляльки.

Колекційна лялька має свій сертифікат з такою інформацією на ньому: автор, лімітація, номер екземпляра (або вказівка на його одиничність), матеріали, з яких зроблена лялька і особистий підпис майстра.

Сучасні художні ляльки можуть бути виконані з класичного фарфору, сучасних пластиків і навіть текстилю (тканини). Якщо говорити про сучасні пластики, то їх існує безліч. Вони поділяються на два види, такі, що тверднуть на повітрі (paperclay, das, sculpt dry, darwi, aero) і ті, які потребують запікання в печі або звичайній духовці (fimo, cernit).

До першої категорії належать унікальні ляльки, «one-of-a-kind», що створюються в єдиному екземплярі і є неповторними. Такі ляльки — витвори мистецтва. Відповідно і ціна на такі шедеври не мала, а саме від 500 до 1 500 доларів. Але це не межа, в окремих випадках авторська лялька може вартувати 50 000 доларів. Друга категорія ляльок виготовляється обмеженими тиражами («limited edition»). Автор сам приймає рішення про кількість ляльок, що він збирається виготовити і зазначає цю інформацію в щорічному каталозі (від 3 до 20 штук, максимальна кількість — 50 штук). Після відливання заявленої кількості екземплярів, форма в якій відливали ляльок, урочисто розбивається в присутності свідків. Це робиться для того, щоб колекціонер був упевнений в тому, що він придбав оригінальну ляльку. Слід зазначити, що такі лімітовані ляльки виготовляються в основному з фарфору. Вартість таких ляльок коливається від 1 000 до 15 000 доларів. Цікаво відмітити, що авторові авторської ляльки не обов'язково самому виготовляти свій шедевр. Він може вигідно продати свою ідею у вигляді ескізу або дизайнерського рішення фірмі-виробнику, яка виготовить ляльки обмеженими партіями. В цьому випадку тиражі можуть бути великі, від 250 до 5 000 екземплярів, і відповідно ціни будуть коливатися від 100 до 1 500 доларів. Такі ляльки, незважаючи на велику кількість екземплярів, користуються попитом серед колекціонерів.

Сьогодні, у світі лялькового мистецтва, досить розповсюдженим є виготовлення точних копій старовинних ляльок відомих фірм, які стали антикварними. Такі точні копії називаються репліканти. Але репліканти не є підробками. В сертифікаті репліканта вказується дані про антикварний оригінал. Ціни на такі ляльки в межах від 1 500 до 5 000 доларів. Також дуже популярним є виготовлення портретних ляльок. Багато хто з майстрів створює портретні ляльки відомих особистостей. Популярними персонажами є відомі політики, актори. Образами портретної ляльки можуть стати і пересічні люди, наприклад, коли їхні рідні чи друзі захочуть зробити їм ексклюзивний подарунок. Слід сказати, що створення портретної ляльки вважається особливо складним видом у мистецтві виготовлення авторської ляльки.

Навчитися виготовляти авторську ляльку сьогодні може кожен. Адже сучасні художники проводять курси або майстер-класи з виготовлення авторської ляльки, де їх відвідувачі навчаються майстерності виготовлення цих маленьких шедеврів.

Авторська лялька поєднує у собі багато видів мистецтва: скульптура, художній розпис, виготовлення одягу, навички роботи з деревом, металом, вовною та іншими матеріалами. Щоб виготовити справжній шедевр лялькового мистецтва майстер повинен вміло і гармонійно поєднати в ляльці ідею з її втіленням, передати емоції й характер свого творіння. Слід пам'ятати, що тільки та лялька по-справжньому торкає душу та зачіпає тремтливі струни людського серця, яка сама зроблена з душею.

kimberly-club.ru
uk.wikipedia.org
 
Kimberly Club. Одежда для куклы. Каталог эксклюзивных моделей одежды для куклы Барби с описаниями и схемами: повседневная одежда, великолепные вечерние и бальные наряды, миниатюрная обувь. Украшения, прически и макияж. Мебель и предметы интерьера. Уроки мастерства - советы, обучение. Одежда для куклы Baby Born и других кукол. Куклы Cabbage Patch Kids. Клуб, галереи работ членов клуба, форум.


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 136
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки