Гроші - це свобода,
викувана із золота

Е.М. Ремарк

Скриня


ГоловнаСтатті для колекціонерів→ Колекційна фотографія

Колекційна фотографія

Фотографія встановлює рекорди на світовому ринку мистецтва. У 2002 році на аукціоні Christie's у Нью-Йорку в торгах за сучасну роботу Андреаса Гурскі (Andreas Gursky) перемогла Nike із запропонованої нею ціною 701 055 євро. Можна, однак, купити цінну історичну фотографію за куди більше скромнішими цінами: фотографії Моголі-Надьї 1925 року "Bauhauskapelle" були виставлені Віллою Грісбах на аукціон у Берліні в травні 2003 року з естимейтом 700 євро.

Фотографія - це специфічна область.

Як мінімум із трьох точок зору. По-перше, з погляду різнорідності. Окрім класичних портретів, пейзажів, архітектурних видів, існує фотографія преси, документальна, фотографія моди... У кожного виду є своя публіка.

Другою відмітною рисою є її молодий вік, що відлічується від 1839 року. Протягом наступних декількох років відбувався блискавичний розвиток нових негативно-позитивних технік фотографії, а також експансія фотографії візитів і так званої стереоскопічної фотографії, що почалася приблизно у 1860 році, - фотознімки цього періоду тепер належать до рідкісних. Приватні колекціонери вже з кінця XIX століття зацікавилися магічним винаходом.

Нарешті, третя риса фотографії - те, що її відносно недавно допустили на салони витончених мистецтв - остаточно визнавши фотографію мистецтвом тільки в середині XX століття. І з тих пір цей вид мистецтва розвивається надзвичайними темпами.

Це очевидно також по ринку. У статті, опублікованій у "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Вільфред Веганд фіксує точки продажів: якщо ще у 1980 році найвища у світі аукціонна ціна за одиничну фотографію становила 35 000 євро, то вже у 2003 році за відому фотографію Андре Мондріана вимагали мільйон доларів!

До кінця 90-х років фотографія остаточно зайняла приналежне їй місце на ринку мистецтва - відомі аукціонні дома в усьому світі організовують аукціони, що займаються винятково продажем фотографії. Зараз окрім Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку (Museum of Modern Art або MoMArt New York), який дуже рано - вже з 30-х і 40-х років почав створення колекції фотографії, чудові зібрання фото мають також Центр Помпіду, Стеделік Музей (Stedelijk Museum), а також сучасна колекція Пінакотеки (Pinakothek der Moderne).

В Європі Меккою фотографії без сумніву є Париж. Згідно актуального видання "European Photography Guide" у самому Парижі знаходиться 50 галерей, музеїв та зібрань, присвячених фотографії. З тих пір як у 1997 році з'явився міжнародний ярмарок фотографії Paris Photo, Париж може ризикнути суперничати навіть із Нью-Йорком.

Наступний за Парижем найбільш цікавий центр фотографії - Німеччина, де діє безліч галерей і чудових фотографічних зібрань. Щоб познайомитися з німецькою сценою фотографії, потрібно об'їхати всю країну і обов'язково затриматися в Кельні, у Гамбурзі та Берліні, у Мюнхені, у Франкфурті та Ганновері, а також у Дрездені, Штутгарті або в Галлі. Цікаві галереї та колекції знаходяться також в Англії, Швейцарії Голландії, Австрії, Бельгії, Іспанії та особливо у Фінляндії, де творчо працюють молоді фотографи, а крім того в Угорщині та Чехії. За межами Європи фотографія процвітає, зрозуміло, у Сполучених Штатах, а також в Японії.

Найважливіші ярмарки фотографії та аукціони відбуваються в Нью-Йорку (AIPAD), у Лондоні (photo-london), у Кельні (Art Cologne, об'єднаний з ярмарком фото-кінотехніки) і в Берліні (Foto Bild Berlin). Ціни, що досягаються на цих ярмарках і на супутніх їм аукціонах, можуть вражати уяву, однак, вони передбачувані, принаймні до певної міри.

Формування ціни.

Дорожче всього продаються фотографії історичні та унікальні, за умови, що їхня справжність не викликає сумнівів і підтверджена добросовісною експертизою. У випадку сучасної фотографії істотною, окрім престижу автора у світі мистецтва, є наявність підпису (сигнатури) і статус витвору. Тобто ціна відрізнятиметься залежно від того, чи є фотографія унікальною або це один з безлічі авторських відбитків. Або це відбиток, виконаний з оригінального негатива після смерті художника. Якщо так, то коли і т.д. Кожний з названих видів вважається оригіналом, проте, кожний оцінюється по-різному.

Рекорди останньої п'ятирічки.

У 1999 році на аукціоні Sotheby's у Лондоні була виставлена на торги легендарна колекція Алісії Плезанс Хардревз (уроджена Аліса Лідделл, 1852-1934), відомої як Аліса в країні чудес. Був виставлений альбом з фотографіями трьох сестер Лідделл, виконаних наприкінці 50-х років XIX століття Льюісом Керроллом (1832-1898) - того самого, який, натхненний красою Аліси, створив знамените оповідання про країну чудес. Альбом куплений приватним американським колекціонером за приголомшливу ціну 656 000$.

На тому ж аукціоні була виставлена прекрасна колекція фотографії XIX століття, що належала Андре Жаме (Andre Jammes) - французькому маршану рідкісних книг і манускриптів. За деякі найбільш ранні шедеври отримані рекордні ціни. Фотографія Густава Ле Грея приблизно 1855 року, названа "H?tre, Fontainebleau", що представляє милу замальовку з натури, була придбана по телефону анонімним покупцем за 694 000$, одержавши майже десятикратне збільшення ціни. Той же покупець придбав також іншу фотографію Ле Грея 1855 року під назвою "Grande Vague - Sete" за 840 370$.

Фотографія Августа Зандера, тепер відомого як одного з головних німецьких фотографів XX століття, "Handlanger" досягла на тому ж аукціоні ціни в 439 640$.

Одна з найбільш ранніх фотографій, за яку торгувалися на тому аукціоні - це дагерротип Вінцента Шевальє Ле Пантеон, "Париж". Вона була зроблена 2 жовтня 1839 року - тобто майже через декілька тижнів після публікації способу дагерротипії. Ціна - 275 710$.

У квітні 2001 року MoMArt New York виставив на торги шість колекцій (225 екземплярів). Найпрестижніші з них - це, серед інших, фотографія Уокера Еванса (Walker Evans) 30-х років XX століття під назвою "Penny Picture Display", Савана. Вона була продана за 181 750$, що встановило новий аукціонний рекорд на роботи цього художника.

Також винятково рідкісний автопортрет Едварда Штейхена (Edward Steichen) 1898 року приніс 170 750$, його ж "Heavy Roses, Voulangis, France" проданий за 154 250$. Дорого продані також фотографії Ман Рея (Man Ray) "Без назви" (Rayograph with Statuette and Geometric Shapes) - за 176 250$, а його "ню" - за 121 250$.

Ішли торги і за серію робіт Альфреда Стігліца - одна з фотографій, "Портрет руки Дороті Норманн" 1932 року, була продана за 115 750$.

На аукціонах Sotheby's у Нью-Йорку у квітні та жовтні 2003 встановлено безліч нових рекордів. Продано фотографії двох майстрів XX століття: "Moonrise, Hernandez, Нью-Мексико" Анселя Адамса (Ansel Adams) пішла за 136 000$ і "Two shells" 1927 року Едварда Уестона (Edward Weston) за 467 200$. Також фотографія Тіна Мадотті отримала дуже високу ціну і двократний прибуток - 100 800$. Серед пропозицій аукціону значилися 75 дагерротипів з колекції Роберта і Катрін Швемлей (Schwemley), які принесли в сумі 312 120$. Дорожче всього проданий анонімний портрет піаніста (18 000$). Ще один рекорд, що гідний згадування, - це фотографія Геррі Каллахана (Harry Callahan) із серії "Eleanor", з естимейтом 18 000$, продана за 102 000$.

Якщо говорити про результати продажів на міжнародних ярмарках фотографії, варто було б згадати деякі приклади трансакцій, які пройшли на торгах Paris Photo. У секторі історичної фотографії паризька галерея Serge Plantureux продала 31 фотографію за цінами від 400 до 15 000 євро. Галерея Hans P. Kraus з Нью-Йорка досягла продажів від 60 000 до 100 000$ - у тому числі творів Льюіса Керролла і Фелікса Тейнарда. Фотографія XX століття також викликала величезний інтерес у публіки та покупців. Галерея "Priska Pasquer" з Кельна продала 10 фотографій архітектури Августа Зандера, які є менш відомим аспектом його творчості (ціни від 8 000 до 12 000 євро). Галерея "Robert Klein" з Бостона продала фото Дайан Арбус, Ірвінга Пенна та Хельмута Ньютона - тільки один з його знімків 1976 року був оцінений у 48 000$.

Багато галерей пропонували роботи молодих і невідкритих - так, наприклад, галерея "Taik" з Фінляндії представляла фотографії художників (які безперечно варто запам'ятати): Ріітта Пяйвяляйнен (Riitta Paivalainen), Ніко Луома (Niko Luoma), Яри Сіломякі (Jari Silomaki). Майже всі виставлені на торги твори цієї галереї були продані французьким, американським і голландським колекціонерам за цінами від 2 000 до 8 000 євро, крім цього галерея "Taik" продала чотири з п'яти виставлених знімків авторства Олі Коемайнен (Oli Koehmainen) - за 9 600 євро кожний. Галерея "Trabant" з Відня продала фотознімки Кандіди Хефер (Candidy Hofer) за 20 000 євро.

Впливовий лондонський ярмарок фотографії - Photo-london щороку виставляє фото XIX століття, класичний авангард 20-х і 30-х років XX століття, післявоєнну фотографію, а також сучасних фотохудожників, відео та кіно. У той же час проходять найважливіші аукціони фотографії. Ціни весни цього року - від 500 доларів до півмільйона фунтів!

Ціни справляють враження. Однак, якщо вірити спеціалістам, колекціонування фотографії - це питання фантазії та темпераменту, а не грошей. Іноді одна фотографія може бути цілою колекцією, а декілька недорогих, але проте своїх фотографій, може стати непоганим початком...

Інна Реут /Особисті Гроші/

privatebanking.com.ua


 
НАЙКРАЩА СРІБНА МОНЕТА НБУ 2021р.
Всього голосів: 133
Результати
Нумізматичний форум RAND


© Магазин Антиквар

Розробка та розкрутка
дизайн студія 2day
+38 0732 235955  +38 0352 235955  info@antykvar.com.ua  
 Карта сайту  Допомога  Лінки